Menu

Stadion Narodowy

Wayfinding

Stadion Narodowy

Projekt wayfindingu to coś więcej niż branding, więcej niż grafika użytkowa czy ilustracja. Aby odpowiednio przygotować projekt należy dobrze poznać obiekt i jego użytkowników.

Tak właśnie rozpoczęliśmy pracę nad systemem wayfindingu dla Stadionu Narodowego w Warszawie. Wraz z szerokim gronem ze strony klienta wchodziliśmy w role publiczności, pracowników stadionu, czy codziennych użytkowników otoczenia i terenów rekreacyjnych. Każda grupa porusza się inaczej, każda ma swoje cele i każdej z nich należy w odpowiedni sposób przedstawić drogi, kierunki i części obiektu.

Dotychczasowy system był częścią projektu architektonicznego i nie spełniał oczekiwań operatora Stadionu ani użytkowników. Rozwiązania były nieczytelne lub znikały w architekturze budynku a struktura niektórych informacji wprowadzała w błąd.

System, który zaprojektowaliśmy przede wszystkim uzupełnia brakujące informacje i wychodzi poza teren samego stadionu. Zdecydowaliśmy się na czerwień i biel jako podstawowe kolory systemu nawiązujące do kolorystyki elewacji i na trwałe wpisujące się w wizerunek obiektu. Dla ułatwienia poruszania się wprowadzamy kolorystyczne rozróżnienie stref, które prowadzi użytkownika od zewnętrznych parkingów aż do odpowiednich krzesełek na widowni.

Wszystkie funkcje i przestrzenie obiektu zilustrowaliśmy rozbudowanym systemem ikonograficznym, w którym specjalnie dedykowane piktogramy oparte są na planie owalu wynikającego bezpośrednio z kształtu niecki stadionu. Wprowadziliśmy granatowowy kolor aby poprawić widoczność struktury informacji i podkreślić tą barwą wartości na których zależało klientowi takie jak zaufanie i niezawodność. Korzystamy z kroju liter Fedra, który z jednej strony jest idealny do treści informacyjnych a jednocześnie ma nowoczesny i poważny charakter. Szczegółowe informacje pojawiające się na tablicach prowadzą użytkownika jak za rękę, a odległość pomiędzy nośnikami jest nie większa niż kilkadziesiąt metrów więc nie ma miejsca w obiekcie, z którego informacja byłaby niewidoczna. Zaprojektowane przez nas mapy ułatwiają poruszanie się i zawierają syntezę najważniejszych informacji dotyczących poszczególnych poziomów obiektu.

Projekt wayfindingu dla stadionu działa na korzyść wszystkich grup docelowych od pierwszych dni po wdrożeniu. Czerwień tablic jest widoczna z kilkuset metrów a ich czytelność dzięki odpowiednim wielkościom samych nośników jak i liter czy piktogramów jest dopasowana do ludzkiej skali pomimo monumentalności samego stadionu.  

Praca z zespołem operatora obiektu pokazała też, że można wypracować świetny system w oparciu o co-creation, gdzie klient miał bardzo dobrze określone potrzeby i znał swoich użytkowników a my do tego dołożyliśmy naszą wiedzę i doświadczenie projektowe.

Udostępnij

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!