Menu

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie

Wayfinding

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie

W 2020 roku Zespół Szkół Muzycznych nr. 1 otrzymał nową siedzibę a my otrzymaliśmy zadanie stworzenia w niej systemu SIW. Podstawą procesu projektowego było znalezienie rozwiązań formalnych dla SIW wpisujących się w przestrzeń i łączących dwa budynki o skrajnie różnej formie architektonicznej.

Projektowany SIW musiał uwzględniać również dwie funkcje obiektu, szkolną (dla uczniów i dydaktyków) oraz publiczną (koncertową) dostępną dla gości z zewnątrz, publiczności i artystów. Z naciskiem na spełnienie potrzeb najmłodszej grupy użytkowników i stworzenie dla nich systemu o przyjaznej i atrakcyjnej formie graficznej.

Postanowiliśmy znaleźć w historii instytucji coś co, stało by się elementem wiążącym nową przestrzeń i szkołę z tradycjami. Zainspirowały nas afisze koncertowe wiszące w starej siedzibie jako forma idealna do stworzenia wyrazistego systemu informacji. Dodatkowo jest to ciekawy element spajający szkołę z nową funkcją publiczną o jaką wzbogaci się szkoła czyli publiczną salę koncertową. W przeszłości koncerty w takich salach były promowane za pomocą takich właśnie afiszy.

Stawiamy na nowoczesność i klasyczne afisze zinterpretowaliśmy pod funkcję SIW. Nawiązując do logo ZPSM zależało nam na użyciu kolorów i mocnej plakatowej typografii.

Dopełnieniem systemu informacji jest zestaw ikon. Z myślą o uczniach stworzyliśmy zestaw rysunkowych ikon. Takie rozwiązanie pozwoliło nam ocieplić komunikat i dało możliwość wprowadzenia emocji np. uśmiechy na twarzach, odrobinę żartu.

Wykorzystaliśmy formy plakatowe. Umieściliśmy je w drewnianych ramach i nawiązując do afiszy koncertowych postanowiliśmy układać je w różnych konfiguracjach o różnym natężeniu i wielkości.

Zespół projektowy UVMW:

Creative Direction / Art Direction / Design: Robert Mendel, Jacek Walesiak
Design / Icon design: Zuzanna Charkiewicz
Project manager: Tomasz Wróblewski
Production manager: Michał Majewski

Zespół roboczy ZPSM:
Dyrektor ZPSM Nr 1: Iwona Waga-Parafiniak
Wicedyrektor ZPSM Nr 1: Anna Misior
Koordynator projektów artystycznych ZPSM Nr 1: Gabriela Woźniacka

Projekt Budynku: Konior Studio

Udostępnij

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!